پ

التماس به آسمان با باروری ابرها

تهران – روزنامه شرق – شماره ۲۲۲۹ – تهران از خشکسالی و کم بارشی در رنج است. براساس گزارشی که روز گذشته در «شرق» منتشر شد میزان بارش های امسال پایتخت حداقل ٢۴درصد به نسبت متوسط سالانه کاهش نشان می دهد.

با این حال هفته گذشته برای یکی از معدود دفعات در زمستان جاری تهران شاهد بارش باران بود. اما حالا برخی مسوولان ادعا می کنند همان بارش هم کار دست طبیعت نبود و مسوولان با باروری ابرها آن باران را تولید کردند.

در همین رابطه مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران یکی از مسوولانی بود که آن بارش باران در تهران را حاصل بارورکردن ابرها اعلام کرد.

با این حال یکی از کارشناسان سازمان هواشناسی این اظهارات را رد کرده است.

پیش بینی بارش هفته گذشته در تهران؛ در گزارش های پیش بینی وضع هوای کشور که از سوی کارشناسان این سازمان در تلویزیون و در گفت وگو با خبرگزاری ها منتشر شد، هم اعلام شده بود.

بر این اساس اعلام شده بود این بارش به دلیل ورود یک سامانه بارشی از سمت مرزهای غربی کشور بود که به مرور در نقاط مختلف کشور، ابتدا در استان های غربی و جنوب غربی کشور و در ادامه در مرکز و استان هایی مانند تهران و سپس در استان های شمال شرقی اثرات خود را نشان داد.

باروری ابرها یکی از متداول ترین و بهترین روش های شناخته شده تعدیل آب و هواست.

این کار با افزودن موادی به داخل یک ابر با استفاده از ژنراتورهای زمینی، موشک یا هواپیما با هدف تقویت تشکیل و رشد «بلورهای یخ» در ابرهای سرد و رشد قطره های کوچک درون ابرهای گرم و در نتیجه افزایش بارش برف یا باران انجام می شود.

به عبارت دیگر باروری ابرها روشی برای تاثیرگذاری روی ابرهای طبیعی است که در آن با استفاده از مواد شیمیایی آب بیشتری از ابر به شکل باران یا برف گرفته می شود.

تاثیر بارورسازی ابرها برای اولین بار در ۱۲جولای۱۹۴۶ در آزمایشگاه تحقیقاتی شرکت جنرال الکتریک آمریکا ثابت شد.

از آن تاریخ تاکنون این روش به کرات در چهارسوی کره زمین توسط کشورهای مختلف اجرا و عملی شد.

با این حال همیشه در رابطه با موفقیت آمیز بودن یا نبودن این اقدام بحث و گفت وگوهای بسیاری مطرح بوده است. پیش از این یکی از راه وروش هایی که برای رساندن آب به دریاچه در حال خشک شدن ارومیه از سوی مسوولان پیگیری شد، باروری ابرها بود.

با این حال این اقدام هیچ اثر قابل توجهی در این زمینه نداشت. در همین حال بروز کم بارشی و خشکسالی بی سابقه پاییز و زمستان امسال، مسوولان وزارت نیرو را بر آن داشت تا بار دیگر دست به دامن اجرای این روش بشوند.

در همین رابطه روز گذشته خسرو ارتقایی، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران گفت: «در هفته گذشته دو سورتی پرواز برای بارورسازی ابرهای تهران به مدت پنج ساعت انجام گرفته است که نتایج این عملیات در آینده ای نزدیک اعلام خواهد شد. این کار برای افزایش بارندگی در سطح استان تهران انجام شده است.»

ارتقایی با بیان اینکه بارورسازی ابرها در شرایط خاص انجام می شود، تاکید کرد: «این عملیات باید در شرایطی انجام شود که ابرهای مستعد بارش در منطقه وجود داشته باشد و شرایط فیزیکی و آب و هوایی اجازه بارورسازی ابرها را بدهد تا پس از سنجش کامل شرایط آب و هوایی، عملیات انجام شود.»

وی وضعیت و شرایط ابرهای موجود در آسمان تهران در هفته گذشته را مساعد برای انجام این عملیات ذکر کرد و افزود: «در یک ماه اخیر بارها شاهد ورود سامانه ابر به آسمان تهران بودیم اما شرایط برای باروری مهیا نبود، تا اینکه سامانه جدیدی وارد آسمان تهران شد و شرایط برای انجام عملیات مساعد و مطلوب تشخیص داده شد.

به این ترتیب دو سورتی پرواز در شرق و غرب تهران توسط مرکز باروری ابرها به مدت پنج ساعت انجام شد که نتایج آن پس از بررسی و مقایسه اطلاعات با سایر ایستگاه های موجود در استان تهران و استان های همجوار در آینده ای نزدیک اعلام خواهد شد.

ارتقایی تاکید کرد: «اجرای عملیات باروری ابرها تنها می تواند ١٠ تا ١۵درصد موجب افزایش بارندگی آن هم در شرایط مستعد ابری شود.»

به گفته وی، ضخامت ابرها برای باروری باید پنج کیلومتر باشد اما ضخامت با وجود اینکه این ابرها چندان زیاد نبود خوشبختانه نتیجه داد و دیدیم که ریزش خوبی صورت گرفت.

روزنامه شرق

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *